Shih tzu suplementy diety

Odpowiednia suplementacja, czyli uzupełnianie diety, jest ważnym elementem w żywieniu Shih Tzu. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów, w zależności od potrzeb naszego pupila, możemy mieć wpływ na jego lepsze zdrowie, samopoczucie, a nawet dłuższe życie. Pomimo dużej różnorodności karm oraz produktów uzupełniających wiele psów i kotów ma problemy związane z brakiem (lub nadmiarem) określonych składników w diecie. Okazuje się, że czworonogi, podobnie jak my, aby cieszyć się szczęściem i zdrowiem, muszą kontrolować to, co jedzą.

DLACZEGO SUPLEMENTY?
Decyzję o podawaniu Shih Tzu suplementów najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli uzna, że są wskazania do uzupełniania diety, poleci nam odpowiedni (łac.aptus) zestaw suplementów. Czasami właściciele sami dostrzegają niepokojące objawy u swoich pupili. Konieczność stosowania suplementów wynika przede wszystkim z niedoborów, jakie występują w podawanym im pożywieniu. Jedzenie domowe (nawet prawidłowo przygotowane z najświeższych składników) może nie zaspokajać wszystkich potrzeb zwierzaka. Z kolei nie wszystkie witaminy zawarte w karmach suchych są w pełni wykorzystywane przez organizm czworonogów. Częste biegunki, gazy, nie zjadanie pełnych porcji – to niektóre z problemów, które mają wpływ na gorsze wykorzystanie składników zawartych zarówno w domowym jedzeniu, jak i we wzbogaconym gotowym pokarmie.

KIEDY SĄ POTRZEBNE?
Nasze czworonogi spędzają z nami całe swoje życie. Każdy kochający właściciel chce, by jego ulubieniec żył jak najdłużej. Ale na to trzeba zapracować i to najlepiej już od najmłodszych lat. Do prawidłowego wzrostu młodych zwierząt konieczne jest regularne podawanie im większych dawek witamin i minerałów. Jednak rozpieszczając maluchy różnymi smakołykami lub mieszając pokarm domowy z gotowym, często zaburzamy pobór witamin i nieświadomie prowadzimy do ich niedoborów. Większość psów i kotów nie toleruje nabiału, co objawia się ostrymi biegunkami, które u młodych zwierząt mogą być bardzo niebezpieczne. Powstaje wtedy pytanie: skąd wziąć wapń – niezbędny przy budowie kości? Wtedy po raz pierwszy konieczne okazuje się podawanie suplementów.

Nasi podopieczni potrzebują odpowiednich preparatów również, gdy zaczynają linieć. (Więcej o pielęgnacji możecie poczytać na Shih Tzu forum)Często gubią włos właśnie z powodu niedoborów w diecie. Zdarza się również, że właściciele nie są zadowoleni z wyglądu okrywy włosowej czworonoga i chcą, aby była ona bardziej lśniąca, jedwabista, o intensywniejszych kolorach. Wtedy z pomocą przychodzą suplementy. Okazują się one konieczne także w sytuacjach stresu, podróży i po przebytych chorobach. Stres sprawia, że zwierzaki łatwo tracą płyny. Natomiast choroby, biegunki i gazy powodują zaburzenia w funkcjonowaniu flory bakteryjnej zasiedlającej jelita. Warto uzupełniać florę bakteryjną specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla czworonogów.

Prawidłowa suplementacja pozwala ustrzec naszych podopiecznych przed zgubnymi skutkami otaczającej cywilizacji. W wyniku stresu, konserwantów czy złych proporcji diety powstają tzw. wolne rodniki, które mogą wywoływać łatwiejszą zapadalność na choroby, a nawet nowotwory. Suplementacja odpowiednimi preparatami wspiera organizmy zwierząt w walce ze stresem oraz zwiększa naturalną odporność i skuteczność obrony przed patogenami.